A jázmint leginkább mámorító illatáról ismerjük. Az olajfák családjába tartozó kúszó cserjén, fényes zöld leveleket és finom, fehér virágokat találunk. Afrika, Ázsia és Amerika trópusi vidékeiről származik.
Érdekességek:
- A jázmint hamar felkapta a francia parfümipar a 16. század közepén, köszönhetően az egyedülálló virágos, érzéki, ugyanakkor megnyugtató aromájának.
- Arab vagy perzsa nyelven Isten ajándékának hívják.
- A thaiföldi Bangkokban, a taxikban fellelhető ellenállhatatlan illat a visszapillantó tükörre tekert jázmin füzérből árad.
- A nemzet virága pl. Pakisztánban, Indonéziában és a Fülöp-szigeteken. Gyakran az ünnep részei, beleértve az esküvőket és a temetéseket is.
- Az Ayurveda a szellem táplálékának hívja, ezért teszik pl. szappanokba, hogy fürdés közben az aromák kifejtsék jótékony hatásukat, csak úgy, mint a teában.
- Kr.u. 1240 körülre vezethető vissza a jázminos zöld tea eredete. Ekkor kezdték a tealeveleket és a jázminvirág-szirmokat vegyíteni.
- Az „éjjeli baglyok” virága, mivel a virágok csak szürkület után bomlanak és bocsátják ki mámorító illatukat az éjszakába.
- A jázminnal több rétegben beborítják a zöld tea leveleket, bár időigényes folyamat, míg a tea levelek átveszik a jázmin aromáját, de a végeredmény a széles körben ismert jázmin tea lesz. Néha a folyamat végén a jázmin virágot és a leveleket összesodorják, ekkor kapjuk a híres Jasmin Dragon Phoenix Pearl teát.
- Túl stresszes vagy? Túlzottan aggódsz? Szomorú vagy? Relaxálj egy csésze jázmin teával. A jázmin természetes antidepresszáns.
- Általában zöld vagy oolong teákba keverik, így igazi „dupla dinamitot” kapunk, hiszen a tea antioxidáns hatásai egyesülnek a csodás, megnyugtató aromával.
Próbáld ki, ha még nem tetted!